niedziela, 27 listopada 2016

Jak używać świece zapachowe? Kilka zasad, które musisz znać!Przychodzi taki moment że w końcu nabywasz tą swoją pierwszą świecę zapachową (uważaj! Wkrótce będą następne :D).. Doskonale pamiętam swój pierwszy średni słój Soft Blanket Yankee Candle. Cudo! Śnieżnobiały wosk, piękny, otulający zapach. Czar niestety prysł po kilku paleniach. Wosk zaczął pachnieć dymem zgaszonej świecy, pływały w nim czarne, knotowe paprochy. Do tego płomień kopcił i migotał. Świeca zaczęła przypominać dno jeziora, na dodatek dobiła do dna, a na ściankach słoja pozostało około 25% niewypalonego wosku. Byłam zła, bo w końcu świece tanie nie są i fajnie gdyby można było się nimi cieszyć dłużej. Obwiniałam producenta świecy, zniechęciłam się i długo nie kupowałam nowych. 

Nie miałam pojęcia, że kłopoty ze świecą nie są winą producenta, tylko wynikają z błędów użytkowania. Wtedy nie znałam kilku ważnych zasad dotyczących palenia świec zapachowych, które pomagają zachować piękny zapach i wygląd naszych świec, innymi słowy - pozwalają się nią cieszyć aż do samego denka. 

ZASADA 1: Przycinaj knot.

Kto normalny by o tym myślał? Palę, gaszę, zapalam od nowa... Otóż nie. Zbyt długi knot z osadem tworzy charakterystyczne grzybki (jak te). Powoduje to kopcenie i charakterystyczne migotanie płomienia. Zbyt długi, zanieczyszczony knot będzie się także kruszył, zanieczyszczając wosk. Czarne fragmenty knota w wosku mogą skutecznie zepsuć świecę.


Świeca przed i po przycięciu knota.

Ja przycinam knot praktycznie przed każdym drugim odpaleniem świecy (nie przycinam knota w nowej, nieodpalanej świecy). Rekomendowana wysokość nad linią wosku to około 5 mm, ja z linijką nie chodzę więc przycinam knot zwykle o 1/3. Pomaga mi to w utrzymaniu czystego wosku, świeca pali się równo i nie kopci. :)
Do przycinania wystarczą Ci zwykłe nożyczki do paznokci, a najlepsze są cążki.
Rada: nie polecam przycinania Goose Creeków
Rada: Rzadko też przycinam świece Kringle Candle i Country Candle

ZASADA 2: Zwróć uwagę na gaszenie.

Nawet jeśli knot był ładnie przycięty, to zdmuchnięcie świeczki może spowodować  nieoczekiwane okruszenie knota i zanieczyszczenie wosku. Jak więc gasić świecę? Niektórzy polecają po prostu zamknięcie wieczka świecy i "uduszenie" płomienia. Inni delikatnie przekrzywiają knot i topią go w wosku. Niestety, świeca po takim zgaszeniu może zacząć pachnieć dymem. Są też specjalne gasidełka do świec (dla prawdziwych freaków :)). Obecnie staram się bardzo delikatnie zdmuchnąć świecę albo udusić pod gasidłem. 

ZASADA 3: Zawsze pal świecę do osiągnięcia tzw. "basenu"

Chodzi o palenie świecy do momentu, aż roztopiona warstwa wosku znajdzie się na całej powierzchni świecy aż do ścianek. Zasada ta zapobiega zjawisku tunelowania, czyli wypalania się świecy wokół knota z pominięciem wosku przy ściankach.  Jeśli nie wiecie o jakim efekcie mowa, to TUTAJ macie książkowy przykład świecy z tunelem. Zdjęcie: Proces uzyskiwania basenu w małej świecy Yankee Candle.

Niestety osiągnięcie basenu czasami bywa wyzwaniem. Oto kilka rad, jak szybko i skutecznie dopalić świecę do ścianek.

1.1. Pal świecę odpowiednio długo. 

Dopalanie świecy samych ścianek wymaga czasu. Basen w dużych świecach np. Yankee Candle osiągniecie w dobrych warunkach po około 2-3 godzinach. Łatwiej jest osiągnąć basenik w małych świecach, przy świecach z wosku sojowego (np. Wood Wick) albo przy świecach dwuktonotowych (Goose Creek, Country Candle, Kringle Candle). 

1.2. Temperatura jest ważna. 

Szybciej osiągniesz basen w dobrze nagrzanym pomieszczeniu (22 st. C lub więcej. Mój dom niestety jest chłodny, więc nie mogę się obyć bez wspomagania. Często stawiam więc świecę w pobliżu kominka lub..

1.3 Stosuj illumę. 

Illuma to wynalazek od Yankee Candle - pomaga świecy się rozgrzać, stabilizuje płomień, wspomaga prawidłowe palenie bez kopcenia, może nawet pomóc w wydzielaniu zapachu. Illumy Yankee Candle pasują na duże i średnie świece, można je kupić za około 40 złotych w sklepach ze świecami zapachowymi. Na te ładniejsze (misie, koty, nietoperze) trzeba niestety polować w internecie. 

Uwaga! Nie stosujemy Illumy przy świecach dwuknotowych.
Rada: Czasem jednak zdarza mi się założyć illumę na Goose Creeka, jeśli świeca wypaliła się do ok. 3/4 słoja lub niżej. 
Rada: Illuma nie pasuje na Kringle. 


Moja pierwsza Illuma Lid - nietoperze :)

1.4. Zrób świecy ubranko. 

Jeśli nie masz Illumy lub po prostu Ci ona nie pomaga, owiń świecę folią aluminiową, która pomoże zachować temperaturę. Może nie wygląda to najlepiej, ale działa. ;) 

1.5. Znajdź dobre miejsce. 

Ważne by świeca nie stała zbyt blisko okna lub ściany. Może to spowodować, że wosk będzie się topił tylko z jednej strony. 

Poprawne palenie świecy nie tylko przedłuża jej żywotność pod względem długości palenia, zapachu i wyglądu. W przypadku znudzenia się zapachem dużo łatwiej jest sprzedać prawidłowo paloną świecę na allegro, grupach sprzedażowych lub na ogłoszeniach lokalnych - mówię to zarówno jako osoba kupująca, jak sprzedająca. Zanieczyszczone lub świece z tunelem bardzo tracą na wartości!


ZASADA 4. Pamiętaj o bezpieczeństwie!

(!) Nie pal świecy zbyt długo za jednym razem (może spowodować odkształcenia lub pęknięcia szkła). Zwłaszcza jeśli palisz świecę z illumą lub w pomieszczeniu, w którym ucieczka ciepła jest ograniczona (np. wysoka temperatura otoczenia)
(!) Nie pal świecy bez nadzoru. Nie opuszczaj domu podczas palenia świecy
(!) Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta
(!) Uważaj na firanki, kwiaty i tym podobne. :)

Macie jakieś techniczne pytania w kwestii palenia świec? A może chcielibyście dodać jakiś punkt lub radę od siebie? Piszcie w komentarzach!

Śledź mnie na Facebooku:

2 komentarze

  1. Nie dotykać rozgrzanej illumy rękami ani nie zawijać ręki w ścierke żeby zdjąć bo raz mi się ścierka zapaliła ☺ Ps Skąd te wszystkie limitowane świece ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O kurcze niezła przygoda! Świece z allegro, Markowych Świec, jezioro po znajomości kupione. Małe świece kupiłam na grupie fb :)

      Usuń