sobota, 25 listopada 2017

SPRZEDAŻ i ZAKUP świecy w internecie - co TRZEBA wiedzieć?


Może się zdarzyć, że zakupiliśmy zapach, ale on nie sprostał naszym oczekiwaniom. Albo nawet i sprostał, ale po pewnym czasie palenia świecy z takich czy innych powodów chcemy jej powiedzieć 'do widzenia'. Mam dobrą wiadomość - sprzedaż świecy w sieci jest możliwa i nie jest powiedziane, że musisz ją sprzedać za grosze! Naturalnie, najłatwiej spieniężyć niedostępne na rynku zapachy, np. wycofane Yankee Candle. Z mojego doświadczenia wynika, że trochę łatwiej jest sprzedać duży słój, niż mały lub średni. Czynników determinujących cenę, za jaką sprzedamy daną świecę jest zbyt wiele by o nich pisać.

Niezależnie jednak czy sprzedajesz paloną do połowy średnią świecę Kringla, czy nówkę sztukę Yankee Candle - są pewnie zasady, których po prostu wypada, a nawet należy przestrzegać. Na podstawie swoich doświadczeń zakupu i sprzedaży świec zapachowych stworzyłam własną listę dobrej praktyki sprzedaży świec. Jeśli chcesz się o tym dowiedzieć coś więcej - kontynuuj czytanie. :) Stosowanie się do tych zasad na pewno oszczędzi Ci nieprzyjemnych sytuacji z kupującym i zapewni obustronne zadowolenie. :)
ZASADA 1: REAL PHOTO - WYKONAJ ZDJĘCIA

Naturalnie, jeśli jesteś osobą prywatną, należy wykonać zdjęcia sprzedawanego obiektu. Nie tylko doda to twojej aukcji autentyczności - unikniesz też nieprzyjemnych sytuacji, jeśli świeca ma nawet najdrobniejsze wady jak lekko zarysowana etykieta. Jest to też ważne w przypadku nawet najdrobniejszych różnic etykiet albo wersji zapachów - amerykańska vs europejska. Dla niektórych kupujących może to być istotne, a Ty możesz nie zauważyć różnicy umieszczając w aukcji zdjęcie z internetu :).


Rada: Wykonaj zdjęcia w trzech rzutach - od frontu, od góry i z dołu (dół może być istotny przy świecach Yankee Candle, o czym napiszę później). Upewnij się, że poziom wypalenia jest widoczny na zdjęciu.

ZASADA 2: NIE UKRYWAJ WAD

Jeśli Twoja świeca posiada tunel, w wosku są paprochy, etykieta jest przekrzywiona, jest pod nią pęcherz powietrza, knot nie jest centralnie umiejscowiony, wosk jest lekko lub mocno odbarwiony - napisz to! Rzecz która wyda Ci się banalna, może być bardzo istotna dla twojego potencjalnego kupca, np. jeśli jest kolekcjonerem lub estetą. ;)


Rada: Zdecydowanie łatwiej sprzedać świece zadbane. Pal zgodnie z zasadami palenia (tutaj najważniejsze z nich). Unikaj tunelowania. Na bieżąco po paleniu wyciągaj pęsetą okruszone fragmenty knota. Pamiętaj - zaniedbane świece tracą na wartości

Rada: Jeśli już się stało że świeca jest trochę lub bardziej trochę zaniedbana - szczerze poinformuj o tym kupującego. Paprochy w świecy nie są zwykle widoczne na zdjęciach i mogą być przykrą niespodzianką dla kontrahenta - zwłaszcza, jeśli będzie chciał świecę dalej odsprzedać.

Na zdjęciu brzydal z tunelem. ;)  
Widać że pod warstwą wosku czeka "paprochowa niespodzianka".


ZASADA 3: ŚWIECA "PALONA" POD LAMPĄ? POINFORMUJ

Rozgrzewanie świecy pod specjalnymi lampami nie powoduje ubytku wosku, ale jego "wypachnienie". Po takiej metodzie palenia knot może pozostać nienaruszony, świecy nie ubywa, ale jej moc może być znacznie mniejsza niż pierwotnie w wierzchniej warstwie. Jeśli używamy więc świecy pod lampą - przy sprzedaży należy poinformować kupującego. 

ZASADA 4: ZABEZPIECZENIE PRZESYŁKI TO PODSTAWA!

Nie ufaj, że kurier będzie delikatny. Zabezpiecz paczkę tak, by w razie ochoty mógł nawet zagrać nią w football amerykański ;). 

** Zabezpiecz pokrywkę! Luźna pokrywka to najczęstsza przyczyna stłuczonych świec! Jeśli nie masz specjalnych zabezpieczeń w postaci styropianowych i kartonowych nakładek, to polecam po prostu użyć taśmy biurowej. Przyklej ją tak, by nie odpadała od świecy. Omijaj etykietę, by nie uszkodzić jej podczas odklejania taśmy.

Tak ja zabezpieczam wieczko. Warto potem dodatkowo owinąć świecę folią:

**Użyj dużej ilości folii bąbelkowej. Zabezpiecz świecę ze wszystkich stron!
** Napakuj karton wypełnieniem - folia bąbelkowa, gąbka, gazety a nawet siatki. Unikaj zbyt mocnego upchnięcia wypełnienia - musi być lekko elastyczne, by amortyzować ewentualne uderzenia. Umieść świecę centralnie tak, by nie stykała się z żadnym bokiem kartonu.


** Unikaj zbyt małych kartonów, ledwo większych niż świeca. Zapomnij o wysyłaniu świecy w kopercie bąbelkowej!

**  Poinformuj za pomocą etykiety, że w środku kartonu jest szkło! Jeśli kurier / sorter przyzwoity gość, może weźmie naszą uwagę do serca. Naklej piktogram UWAGA SZKŁO w widocznych miejscach na kartonie, najlepiej by był czerwony i rzucający się w oczy. Jeśli nie masz piktogramu - napisz informację ręcznie.


Rada: DOBRE sklepy internetowe mają swoje sprawdzone systemy pakowania świec. Stosują specjalne nakładki ograniczające ruch świec w kartonie. Warto je sobie zatrzymać na potem :). Niektóre tak dobrze zabezpieczają świece, że nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.


WAŻNE DLA KUPUJĄCYCH I SPRZEDAJĄCYCH YANKEE CANDLE

Na całym świecie, marka Yankee Candle jest bez wątpienia najbardziej "kolekcjonerską" marką świec zapachowych. Ja także uwielbiam polować na unikatowe egzemplarze, kolekcjonować serie limitowane i wyszukiwać perełki na rynku. Co warto wiedzieć podczas zakupu świec Yankee Candle, zwłaszcza jeśli inwestujemy pieniądz w rzadkie egzemplarze? Moje spostrzeżenia spisałam poniżej.

ROK PRODUKCJI

Często od kupujących może paść pytanie o datę produkcji świec w przypadku zapachów Yankee Candle - nie bez powodu. Kolekcjonerzy poszukują czasem konkretnego rocznika świecy nie tylko z przyczyn kolekcjonerskich, ale i jakościowych. Może się zdarzyć że świece z różnych roczników różnią się mocą lub nawet zapachem. Jeśli kontrahent zada Ci pytanie o rok produkcji - spójrz na dwie pierwsze cyfry kodu umieszczonego zaraz przy kodzie kreskowym. 15 oznacza rok 2015, 17 oznacza 2017 itd.

Na poniższym zdjęciu od góry: rok 2014, 2016, 2012, 2015.


OUTLET CZY NIE OUTLET?

Zwróć uwagę na kolor dolnej etykiety. Jeśli jest żółta, to masz do czynienia z outletową wersją świecy. Co to oznacza? Do outletów Yankee Candle (w Stanach Zjednoczonych jest ich sporo) trafiają często zapachy nie spełniające standardów jakościowych. Może to być defekt kosmetyczny, jak krzywo przyklejona etykieta, pęcherzyk powietrza, odbarwiony wosk, źle umiejscowiony knot, przepełniony słój. Wady często bywają absurdalnie małe, jednak mimo wszystko należy poinformować kontrahenta, że ma do czynienia z produktem outletowym!

Na poniższym zdjęciu: Yankee Candle Warm Woolen Mittens. Z lewej wersja z outletu, z prawej regularna. Zwróć uwagę na napis ASSORTED FRANGRANCES na żółtej etykiecie. 


ASSORTED FRAGRANCES - oznacza że mamy do czynienia ze świecą, w której zapach zawiera lub może zawierać domieszki innych zapachów. Wynikać to może przede wszystkim z procesu produkcyjnego. Z tego co mi wiadomo, pierwsza część produkowanej szarży zapachu automatycznie trafia pod tą kategorię i do outletu. Osobiście posiadam tak oznakowaną świecę Warm Woolen Mittens i jej zapach w niczym się nie różni od wersji oryginalnej. 

DZIWNE OZNACZENIA LITEROWE (ZWŁASZCZA eBAY)

Czasem traficie na pewne oznaczenia literowe w tytułach aukcji, zwłaszcza na zagranicznych aukcjach np. eBay. Tłumaczę więc :):

HTF- Hard To Find  / Trudny do zdobycia
VHTF - Very Hard To Find / Bardzo trudny do zdobycia
NLA - No Longer Available / Niedostępny obecnie na rynku
RET- Retired / Jak wyżej
LED - Limited Edition / Edycja limitowana
SED- Special Edition/ Edycja specjalna

 PODRÓBKI

Niestety istnieją i czasem trudno je odróżnićn od oryginału. Jeśli masz wątpliwości co do pochodzenia świecy - zwróć się o pomoc na grupach dyskusyjnych. Wprawione oka pasjonata wyłapie drobne różnice.Przykładem różnic może być inny kształt słoja, brak cechy szczególnej (np. gwiazdek dla serii Winter Wonderland), odmienna jakość dolnej naklejki. 

NIE DAJ SIĘ NABIĆ W BUTELKĘ

Zorientuj się, jaka jest realna wartość świecy, która Cię interesuje. Najlepiej podpytać świecoholików na grupach dyskusyjnych i forach - bywają naprawdę pomocni! :) Szczególnie uważaj podczas zakupów na eBay, gdzie ceny bywają potwornie zawyżone. 
Przykład: Yankee Candle Fireside jest wycofanym zapachem, który można kupić w Polsce nadal po całkiem "okazyjnej" cenie od 80 do maksymalnie 110 PLN za duży, nowy słój. Taki sam słój na eBay'u znajdziecie nawet za 100 funtów brytyjskich!  

Jeśli jest jakiś temat związany z kupnem lub prywatną sprzedażą świec zapachowych, którego nie poruszyłam, albo jakieś kwestie nie są jasne - pytajcie, komentujcie, piszcie na priv! Pierwsze zakupy świecowe bywają stresujące, ale z biegiem czasu polowanie na wymarzone egzemplarze w dobrych cenach staje się przyjemne i wciągające :)

Mam nadzieję, że moja rozpiska okaże się komuś pomocna! Życzę udanych transakcji! :)

0 komentarze

Prześlij komentarz